Колгосп

Колгосп села Слобідка Новоушицького району Хмельницької обл.

Колгосп села Слобідки в післявоенний період  до початку 1960 років був сильним господарством. І на колгоспному рахунку налічувалось більше мільйона рублів.

Славу, та заможність колгоспу принесли високі урожаї сільськогосподарських культур, високі надої колгоспних корів.

Довгі роки с. Слобідка славилася своїми садками: яблуневим, грушевим, сливовим, і виноградниками, та вирощуванням баштанних культур – кавунів і динь своїх регіональних сортів.

З винограду, та яблук виготовлялось вино, яке продавалось в магазинах району та області і приносило прибуток колгоспу. Сортові, щеплені сливки сушились і вагонами відправлялись в Росію, в Москву.

 

За високі досягнення в сільськогосподарському виробництві, колгосп неодноразово був учасником республіканських, та всесоюзних сільськогосподарських виставок. На виставках він демонстрував високопродуктивні корови, багатоплідні свиноматки, продукцію полів і садів.

Так в 1959 році, в Москві,  будучи участником ВДНХ (виставка достижений народного хозяйства) колгосп села Слобідка демонстрував вирощені в слобідському саду яблука, груші і сливи.

За високі врожаї цих культур бригадир садово – овочевої бригади Чорноконь Василь Гнатович був нагороджений дирекцією виставки цінним подарунком –

патіфоном з набором пластинок.

  Слобідські люди були нагороджені високими державними нагородами: 

Кліпун Володимир Антонович – голова правління колгоспу, нагороджений Орденом Леніна в 1958 –му році. За високі показники сільськогосподарського виробництва всього колгоспу.

 Котова Харатина – доярка колгоспу, нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора, за високі надої корів її групи.

Кушнір Василь Петрович – бригадир рільничої бригади, нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора, за високі врожаї рослинництва в очолюваній ним бригаді.

Дяков Василь Григорович – тракторист – ланковий по вирощуванні кукурудзи, за високі врожаї кукурудзи, нагороджений орденом Знак Пошани.

Крім колгоспу, жителі села на своїх присадибних ділянках також вирощували вишні, яблука, груші, сливи, виноград. З цих продуктів для власних потреб вони виготовляли алкогольні напої.

Про це народна творчість села створила відповідний вірш:

Хто хоче вина?

То йде до Карпова Трофана,

А хто ж хоче самогона?

Йде до Самборика Сімона.

На початку 1960 років в період керівництва Н.С. Хрущова колгоспи почали укрупнювати – об’єднувати.

В Слобідський колгосп попали колгоспи сіл: Любомирівка, Стара Гута, Ставчани. Це були економічно слабкі господарства.

Центр колгоспу, контору перенесли в село Стару Гуту.

Слобідка стала бригадним селом.

Мільйони грошей які були на слобідському колгоспному рахунку розчинились в загальному казані об’єднаного колгоспу.

Слобідка втратила славу передовика сільськогосподарського виробництва.

В 1990 роках колгосп в селі Слобідка знову став самостійним господарством. 

Головою уравління новоствореного колгоспу імені Т. Шевченкко став житель, уродженець села Слобідка Рогатин Василь Іванович.  Члени правління колгоспу: Ткачик Василь, Карпов Василь Митрофанович, Котова – Кушнір Ганна, Кліпун Володимир, Карпов Анатолій, та…

Та вже через кілька років припинив свою діяльність і розвалився. Оскільки розсипався Радянський Союз.

Останніми головами колгоспу булиЧорноконь Віктор Васильович, Карпов Анатолій Васильович. 

В даний час ні контори, ні майстерень Польового Стану, кузні, токарні, плотні,  а ні млина, ні тютюнових сушарок, ні ваги для важких вантажів, ні ферми з її конюшнею, з корівником, з телятником, зі свинарником, вівчарнею,  з курятником, качатником, вже не має, люди розібрали все до останньої цеглини й каменю.

Як в свій час були розібрані – знищені всі панські будівлі.

Замість всіх цих згаданих господарських приміщень на даний час знаходяться сонячні електричні батареї. Хто ними володіє і кому вони приносять прибуток авторам не відомо.

Слобідські землі в даний час розпайовані між жителями села. 

Ці землі перебувають в аренді фірми ,,Сворог’’ села Кучі.

 

Варто ще добавити, що любий відвідувач сайту може в любому розділі, будь то: – ІСТОРІЯ, КОЛГОСП, ЛЮДИ СЕЛА, чи якийсь інший розділ, написати коментар, зауваженння, запит про щось, чи внести якусь свою пропозицію по матеріалу, чи добавити в любий список свого родича з Слобідки в розділі: КОНТАКТИ

Advertisements